fbpx

Wypełniacze

Wypełniacze

Umożliwiają redukcję objawów starzenia skóry twarzy. Wypełniacze występujące naturalnie w ludzkich tkankach są dobrze tolerowane przez organizm. Obecnie najczęściej wykorzystuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego – cechuje je bezpieczeństwo, odwracalność działania (za pomocą hialuronidazy) i uniwersalność. Klient, po podaniu preparatu wypełniającego, może szybko wrócić do codziennej aktywności. Nie są to procedury z zakresu chirurgi plastycznej – działanie wypełniaczy jest tymczasowe, zabiegi z ich wykorzystaniem są mniej kosztowne, a uzyskany efekt – bardziej naturalny.

Na czym polega wypełnianie zmarszczek?

Wypełniacze to substancje wstrzykiwane do tkanek w celu wypełnienia bruzd, zmarszczek i innych ubytków. Zabiegi tego rodzaju polegają na wstrzykiwaniu substancji wypełniającej pod zmarszczkę (mówiąc ściślej, na podaniu śród- lub podskórnym), co pozwala na jej korekcję i wyrównanie z poziomem otaczającej skóry.

Preparaty wypełniające podawane są w taki sposób, by uzyskać jednolitą i niewyczuwalną palpacyjnie powierzchnię. Lekarz dobiera właściwy preparat i technikę podania. Zwykle iniekcje wypełniaczy wykonywane są za pomocą strzykawki i igły (czasem wykorzystuje się kaniule).

Jakie preparaty stosuje się do wypełniania?

Wyróżnia się wypełniacze:

  • biodegradowalne, które są stopniowo resorbowane i degradowane przez organizm – ich efekt jest tymczasowy (3–24 miesiące).

Ze względu na czas trwania preparaty biodegradowalne dzieli się na:

  • o długim czasie trwania (15–24 miesięcy): kwas L-polimlekowy (PLLA), hydroksyapatyt wapnia;
  • o pośrednim czasie trwania (3–12 miesięcy): kwas hialuronowy, kolagen.

Do wypełniaczy biodegradowalnych należy oczywiście tłuszcz autologiczny, ale jego czas utrzymywania trudno przewidzieć.

Kwas hialuronowy

Naturalny kwas hialuronowy to rodzaj lepkiego płynu, metabolizowanego przez wolne rodniki i enzymy – hialuronidazy obecne w skórze. Preparaty wypełniające na bazie kwasu hialuronowego to żele (stałe cząstki w cieczy). Obecnie najczęściej produkuje się kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego (pozyskiwany poprzez biofermentację bakterii Streptococcus).

cross