fbpx

Hialuronidaza

Hialuronidaza - rozpuszczanie kwasu hialuronowego

CO TO JEST HIALURONIDAZA

Hialuronidaza jest enzymem wytwarzanym przez bakterie i niektóre komórki ludzkiego organizmu, a jednocześnie jednym ze składników jadu owadów błonkoskrzydłych (pszczoły, osy, szerszenie) i białka bydlęcego i owczego. Stanowi jeden z dwóch głównych alergenów jadu pszczelego. Hialuronidaza jest swoistym antidotum na nadmiar zdeponowanego kwasu hialuronowego.

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA HIALURONIDAZY

Hialuronidazę stosuje się głównie w celu usunięcia zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego lub rozpuszczenia niewłaściwie dobranego wypełniacza. Zabieg pozwala zlikwidować grudki i nierówności spowodowane zbyt płytką aplikacją kwasu lub przemieszczaniem się wypełniacza. Dzięki enzymowi można również usunąć skutki przypadkowego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w żyłę lub tętnicę.

DZIAŁANIE PREPARATU

Hialuronidaza rozpuszcza kwas hialuronowy podawany nie tylko w postaci wypełniacza, ale też własny, czyli naturalny kwas obecny w ludzkiej skórze. Proces ten trwa do około 3 tygodni; po tym czasie dochodzi do stopniowej odbudowy ubytku. Poprawa kondycji skóry następuje zazwyczaj w ciągu 24 godzin do 7 dni od podania enzymu. Hialuronidaza zostaje zmetabolizowana i wydalona z organizmu w ciągu tygodnia od zastosowania.

EFEKTY

Pierwsze efekty podania hialuronidazy mogą być zauważalne już po kilku minutach. Z czasem stają się coraz bardziej widoczne. Enzym można zastosować bezpośrednio po podaniu kwasu hialuronowego lub w innym czasie, nawet po upływie kilku miesięcy od zabiegu z wypełniaczem. Jednak w tym przypadku podanie hialuronidazy może okazać się mniej skuteczne. W wyniku zastosowania enzymu nadmierna ilość kwasu hialuronowego zostaje zredukowana, dzięki czemu powierzchnia skóry jest gładsza, a grudki i obrzęki znikają.

PODANIE HIALURONIDAZY

Hialuronidazę podaje się precyzyjnie przy użyciu bardzo cienkiej igły. Niewielką ilość preparatu wstrzykuje się bezpośrednio do grudki, czyli depozytu, który powstał po podaniu kwasu hialuronowego (np. w usta, policzki, nos czy okolice oczu). Czasami po wstrzyknięciu enzymu mogą pojawić się niewielkie siniaki lub obrzęki, które jednak szybko znikają. U niektórych pacjentów zastosowanie hialuronidazy powoduje bolesność w miejscu iniekcji, miejscową reakcję zapalną skóry, pokrzywkę, świąd czy zapalenie mikronaczyń.

PRZECIWWSKAZANIA

Podanie hialuronidazy nie zawsze jest możliwe. Zabiegu z użyciem preparatu nie można wykonać u osób, które są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczoły, osy, szerszenie), białko bydlęce i owcze. Kolejne przeciwwskazanie stanowią bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje skóry w miejscach wstrzyknięć. Inną przyczyną, która uniemożliwia podanie enzymu, są owrzodzenia lub uszkodzenia powierzchni skóry w miejscach poddawanych zabiegowi.

BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA

Ze względów bezpieczeństwa hialuronidazę może podać wyłącznie odpowiednio przeszkolony specjalista, po uprzednim wykonaniu próby uczuleniowej, tzw. spot test.

cross