W laserze Q-switch występuje efekt fotoakustyczny. Sam impuls lasera jest krótki, ale ma ogromną moc, milion razy większą od np. lasera frakcyjnego.
Impuls lasera Q-switch kumuluje się tam, gdzie znajduje się barwnik, powoduje jego rozbicie na mniejsze cząsteczki. Pojawia się stan zapalny, uruchamiany jest układ odpornościowy, i makrofagi mogą wyeliminować barwnik (po rozbiciu rozmiar cząsteczek jest na tyle mały, że jest to możliwe).
Q-switch jest wyjątkowo selektywny. Podczas pracy lasera słychać odgłosy podobne do strzałów, ale tylko jeśli laser trafia w barwnik. Gdyby trafić w skórę obok, zdrową, bez tatuażu, nie będzie ani dźwięku, ani bólu, nie powstanie żaden uraz. Możemy więc śmiało mówić, że jest to zabieg bardzo bezpieczny.
Zabieg z reguły nie wymaga znieczulenia. U osób szczególnie wrażliwych stosuje się krem znieczulający. W zależności od koloru barwnika dobiera się odpowiednią długość fali lasera. Czas zabiegu w zależności od wielkości tatuażu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut.
Bezpośrednio po naświetlaniu na skórze widoczny jest niewielki obrzęk. W nielicznych przypadkach mogą pojawić się strupki lub wybroczyny, które goją się w ciągu kilku lub kilkunastu dni.
Aby usunąć tatuaż laserem Q-switch potrzeba kilka zabiegów. To dlatego, że tatuaż ma określoną grubość. Pomiędzy zabiegami skóra musi się zregenerować dlatego zabiegi wykonuje się co 4 tygodnie, a najlepiej co 6.
Trudno z góry określić, ile zabiegów będzie potrzebnych. Zależy to od głębokości umiejscowienia barwnika, od jego składu chemicznego, a także od grubości tatuażu, jego koloru i od jakości lasera. Im bardziej profesjonalnie wykonany tatuaż, czyli im głębiej zrobiony i im lepsze barwniki zostały użyte, tym trudniej go usunąć.
Przy usuwaniu makijażu permanentnego trzeba się liczyć z tym, że jeśli będziemy usuwać np. czarny kolor z brwi, to może się pojawić przejściowo kolor rudo-różowy.
Zastosowanie laserów typu Q-switch wyeliminowało praktycznie ryzyko bliznowacenia.
Poza obrzękiem skóry bezpośrednio po zabiegu z reguły nie występują inne objawy uboczne. W nielicznych przypadkach tworzą się strupki lub wybroczyny, które ustępują po 1-2 tygodniach. Możliwa jest również nieznaczna zmiana zabarwienia lub rysunku skóry po serii zabiegów.
Polega na aplikacji na skórę emulsji węglowej a następnie kilkukrotnym naświetlaniu laserem. W efekcie dochodzi do precyzyjnej ablacji laserowej (złuszczenia) naskórka oraz łagodnego podgrzania skóry.
Powyższa technika znajduje zastosowanie w przypadkach:
Duża zaletą laserowego peelingu węglowego jest jego łagodny i bezinwazyjny charakter. Poza przemijającym rumieniem nie występują żadne działania uboczne, które zakłócałyby normalną aktywność pacjentów.
W celu uzyskania najlepszego efektu wykonuje się kilka zabiegów odstępie 2 tygodni.